Zig Rig

 

Pozwólcie, że zacznę od wyjaśnienia, czym jest Zig Rig. Myślę, że odrobina podstawowych informacji przyda się nie tylko początkującym karpiarzom, bo jestem pewien, że większość po cichu szepce „do diabła, co to ten Zig Rig?”. To najprościej mówiąc bardzo prosta i efektywna taktyka prezentacji przynęty umieszczonej w toni wody i jest znakomitą alternatywą dla łowienia zarówno gruntowego, jak i z powierzchni.  W najprostszej formie Zig to długi odcinek materiału przyponowego, z pływającą przynętą, podniesiony bezpośrednio nad ciężarkiem. Może być użyty na różnych głębokościach, od kilkunastu centymetrów nad gruntem, aż prawie do samej powierzchni wody i jest przeznaczony na karpie, które większą część czasu spędzają na wyszukiwaniu pokarmu w połowie wody (zarówno pokarmu pochodzenia naturalnego, jak i tego, który jest wrzucany do wody przez wędkarzy), gdzie absolutnie nie są niepokojone przez karpiarzy. Postaram się przedstawić wszelkie aspekty, które moim zdaniem są ważne dla tej taktyki, zwłaszcza wiosną i latem, kiedy Zig Rig najlepiej się sprawdza.

Przy konstrukcji Zig Riga bardzo ważne jest, aby użyć jak najlżejszego materiału przyponowego o niewielkiej średnicy, bardzo miękkiego, ale jednocześnie mocnego i niezawodnego.

Kiedy przychodzi do wyboru haczyka, postępuję nieco inaczej niż większość Zig Rigowych specjalistów, którzy lubują się w haczykach tak małych, że trzeba mieć ze sobą lupę, aby je zauważyć (nr 10-12). Nie zgadzam się z opinią, że do Zig Riga musi być taka drobina, gdyż moim zdaniem bardzo małe haczyki mają tendencję do łatwego wypinania się. Poza tym, kiedy łowimy z dna to używamy haczyków nr 6 lub większych, więc po co zmniejszać haczyk łowiąc z toni? Jeszcze rozumiem ludzi, którzy nie stosują większych haków, gdyż używają malutkich pływających przynęt, które w zestawieniu np. z haczykiem nr 2 po prostu by zatonęły. Najczęściej używam jako przynęty kawałka pianki pływającej lub kulek pop-up Mainline, które są bardzo wyporne i doskonale unoszą nad dno haczyk, który preferuję, czyli SSPB nr 7. Do tej wielkości i rodzaju haczyka mam całkowite zaufanie. 

Już zdawkowo wspomniałem o przynętach, więc teraz wyjaśniam nieco więcej. Wybierając przynętę kieruję się dwoma głównymi względami – pływalność i kolor. Nie zwracam uwagi na zapach, gdyż uważam, że w tej metodzie karp pobiera przynętę kierując się wyłącznie wzrokiem, a nie zapachem, dlatego idealnym wyborem jest dla mnie kolorowa pianka. Pływające kulki też są niezłe, ale z czasem nasiąkają wodą i osiadają na dnie. Przy zastosowaniu pianki jestem w stu procentach pewien, że zestaw cały czas unosi się w toni na odpowiedniej głębokości. Wybór koloru to kwestia gustu karpiarza, ale ja zawsze mam ze sobą pianki o różnych kolorach, takich jak żółty, biały, różowy, czarny itp. W ten sposób jestem w stanie dość szybko dobrać odpowiedni kolor w zależności od dnia, czyli warunków oświetlenia przede wszystkim. Są dni, w których kolor czarny najlepiej się sprawdza, ale większość brań mam jednak na jaskrawe jasne kolory.

Zapobieganie splątaniom
Konwencjonalny Zig Rig nie jest zbyt podatny na splątania, ale kiedy używa się bardzo długich przyponów, takie ryzyko istnieje. Dlatego na wszelki wypadek na haczyk nadziewam rozpuszczalną piankę pływającą, która całkowicie eliminuje ten problem. Pianka podczas rzutu wpływa na lot zestawu, powodując, że haczyk nie jest w stanie zbliżyć się do ciężarka, a więc splątać się z nim. Ponadto pianka jest doskonale widoczna podczas lotu, więc wiadomo czy zestaw wpadł do wody prawidłowo, czy też uległ splątaniu. Zawsze trzeba kontrolować swój rzut tak, aby pierwszy uderzył w wodę ciężarek. A potem należy naprężyć linkę tak, aby przypon z przynętą i pianką swobodnie opadł na wodę, jako drugi. Wówczas możemy być pewni, że zestaw będzie prezentował się perfekcyjnie.
 
Jeżeli zamierzacie użyć Zig Riga, konieczna jest znajomość głębokości wody, na której zamierzacie łowić. Tylko wówczas można decydować, na jakiej głębokości umieścić przynętę. Sposób na zmierzenie głębokości jest dziecinnie prosty. Po prostu na początku wykonuję kilka rzutów wędką z markerem do badania dna i mierzę głębokości. Z moich doświadczeń wynika, że najbardziej efektywna głębokość wiosną i latem waha się od ok. 60 cm do 1,2 m od powierzchni wody. Nie ma w tym raczej nic zaskakującego, gdyż karpie właśnie w tych porach roku karpie często przebywają w górnych partiach wody. Mając to na względzie, badam moje łowisko i jeżeli okazuje się, że ma głębokość 3 m, wówczas jeden Zig umieszczam 1,8 m nad dnem, drugi 60 cm wyżej. Zazwyczaj daję im parę godzin. Jeżeli po tym czasie nic się nie dzieje, pierwszy zestaw skracam o 30 cm, a drugi wydłużam tyle samo. W ten sposób mogę przeczesać większą część toni wody. Jeżeli na którejś z głębokości mam branie, to natychmiast na drugim zestawie daję taki sam grunt. 
 
Nastawny Zig Rig
Muszę zaznaczyć, że nastawny Zig Rig jest dla mnie czymś nowym, do czego jeszcze całkowicie się nie przyzwyczaiłem, głównie z powodu częstego plątania podczas rzutów. Ten sposób wymaga zastosowania pływaka na lince i przelotowego ciężarka, co pozwala na zmianę głębokości ustawienia przynęty, bez konieczności zwijania zestawu i wiązania nowego przyponu (o innej długości). Nastawny Zig Rig pozwala ponadto na użycie krótszego przyponu, ok. 60-80 cm, co znacznie ułatwia rzuty. Jak już wcześniej wspomniałem, niełatwo jest tym rzucać z powodu możliwości splątania. Tak jednak było do czasu, kiedy Fox zaprojektował Zig Float, pływak, który całkowicie zapobiega plątaniu się zestawu. Pierwsze moje próby z nim miałem pod koniec ubiegłego roku. Potwierdziły one, że dotychczasowe problemy całkowicie zniknęły. Teraz używam nastawnego zestawu w łowiskach, których głębokość nie przekracza 6 m. Jak karpie pływają zaledwie niespełna metr poniżej powierzchni wody, rzucanie zestawem o długości 5 m jest całkowicie nierealne, nie mówiąc już o próbie holu ryby. Kiedy jednak w moim wyposażeniu znalazł się Zig Float, miałem możliwość zmontowania zestawu, w którym długość przyponu wynosi zaledwie 90 cm. Jestem teraz wielkim fanem takich zestawów, które moim zdaniem są fantastycznym rozwiązaniem w głębokich wodach. 
 
  W jeziorach o dużej populacji karpi można się spodziewać na Zig Riga można się spodziewać wyjątkowo dużej ilości brań. Tylko od naszego przygotowania zależy czy dobrze wykorzystamy czas spędzony nad wodą. Zazwyczaj jeszcze w domu przygotowuję kilka kompletnych Zigów (z założoną przynętą), o długości ok. 3,5 m i już na miejscu na łowisku przycinam je do odpowiedniej długości. To pozwala mi na zaoszczędzenie mnóstwa czasu. Przechowywanie takich Zig Rigów może nastręczyć nieco kłopotów, ze względu na ich długość, o wiele większą niż standardowych przyponów. W związku z tym używam walców z pianki o dużej średnicy (na przypony), na które nawijam zestawy.
Płynne donęcanie
Gdybym łowił w jeziorze o malej populacji karpi i poszukiwał karpia ponad 15 kg, wówczas zapewne spróbowałbym Zig Riga z małą pianką pływającą, w nadziei, że napotkam na rybę przepływająca w pobliżu. Jednakże, kiedy zamierzam łowić w wodzie o dużej populacji karpi, w którym ryby te żerują stadnie, wówczas nastawiam się na dodatkowe nęcenie powierzchniowe za pomocą spoda. Mój miks do rakiety jednak jest inny niż w sytuacji, gdy łowię z gruntu. Wówczas składa się on z większych kawałków zanęty, które szybko opadają na dno. W przypadku donęcania Ziga stosuję rozmoczony, niemal płynny mix, zawierający drobne cząsteczki, które bardzo powoli toną, głównie mikro pellet i konopie. Taka zanęta tworzy dużą chmurę zanętową w górnych partiach wody. Ściąga ona karpie na ten poziom wody i jest tylko kwestią czasu, kiedy trafią one na przynętę. Nęcąc w ten sposób małymi ilościami, ale często, można sprawić, że ryby przez dłuższy czas będą pozostawać w obrębie łowiska, a co najważniejsze na odpowiedniej głębokości. Wówczas możecie się spodziewać takiej ilości brań, że szybko ręce odmówią wam posłuszeństwa. Żeby mieć wyniki konieczna jest jednak bardzo duża dokładność nęcenia. Trzeba być pewnym, iż nasza przynęta na Zig Rigu znajduje się centralnie pod, a właściwie w chmurze zanętowej. Do tego konieczne jest odpowiednie zaznaczenie na linkach obu wędek tej samej odległości (w przypadku spoda zastopowanie w klipsie na szpuli kołowrotka). 
 
 
Autor : Tom Maker
 
źródło : Karp Max